dodawanie w zakresie 20

Dodawanie w zakresie 20 – gra DIY

przez Dzieciaki z potencjalem
Matematyczne gry DIY robią ostatnio u nas furorę dlatego idę za ciosem i tworzę kolejne, tak żeby dzieciaki za szybko się nie znudziły.

Dzisiejsza propozycja to gra dla dowolnej ilości osób.
 
Do gry potrzebujemy własnoręcznie stworzonych kart z liczbami: 1,2,5,10,20. Coś Wam przypominają? Odpowiadają one nominałom na banknotach i monetach.
tworzymy wybranie liczby dodając do siebie kilka mniejszych liczb

Postanowiłam zrobić taki mały wstęp do samodzielności kiedy już przyjdzie ten dzień gdy wyślę dzieci do sklepu po zakupy a sama będę czaić się za rogiem i sprawdzać czy wszystko idzie zgodnie z planem 😉

 
Na potrzeby gry przygotowałam dwa zestawy: po jednym kartoniku z cyfrą 20, po 2 z 10 i po pięć z 5, 2 oraz 1. Tyle mi akurat wyszło po pocięciu starej teczki ale Wy możecie przygotować dowolną ilość kartoników i dowolne nominały. 
Zestawów potrzebujemy tyle ilu jest graczy.
Możemy grać na dwa sposoby, wprowadzając rywalizację lub bazując na współpracy.
 

Gra z nutką rywalizacji

Każdy z graczy ma swój zestaw kartoników z liczbami. Na sygnał dwóch graczy pokazuje dowolną ilość palców obu rąk. Ilość wszystkich palców daje nam wynik np. gracz pierwszy pokazał 10 a drugi 6. To oznacza, że w danej rundzie tworzyć będziemy liczbę 16.
 
Runda trwa minutę i w tym czasie każdy z graczy z dostępnych kartoników układa największą możliwą ilość kombinacji dających 16. Rundę wygrywa gracz z większą ilością poprawnych działań.
Gramy pięć rund, za każdą wygraną gracz dostaje punkt. Na koniec podliczamy uzyskane punkty.

gra matematyczna dodawanie w zakresie 20

Wariant kooperacyjny

Opiera się na tych samych zasadach ale korzystamy z dwóch lub więcej zestawów liczb i mamy nieograniczony czas na to aby wspólnie odszukać najwięcej możliwych rozwiązań.

gra matematyczna polegająca na dobraniu odpowiednich kart z liczbami
Przygotowanie gier i materiałów do zabawy zajmuje sporo czasu. Dlatego staram się znaleźć dodatkowe zastosowania dla różnych elementów jakich używamy w naszych grach.
 
Kartoniki z liczbami mogą posłużyć na przykład jako pieniądze podczas zabawy w sklep. Wszystkie odpowiadają jakimś nominałom więc możemy użyć całego kompletu i bawić się w przeliczanie, wydawanie reszty, rozmienianie pieniędzy.

Modyfikacje

Jeśli zakres do 20 mamy już opanowany to dorabiamy trochę kartoników i zwiększamy zakres. Jak losujemy liczbę? Na sygnał obaj gracze jednocześnie pokazują wybraną ilość palców, przy czym jeden z graczy pokazuje dziesiątki od 1 do 5 a drugi jedności od 0 do 9. 
Jeśli gra więcej osób to wszyscy jednocześnie pokazują dowolną ilość palców, które po zsumowaniu dają nam liczbę bazową. 
 
Możemy też zmieniać czas każdej rundy. Wydłużyć go aby gracze mogli w skupieniu wyszukać wszystkie możliwe rozwiązania lub maksymalnie skrócić by gra stała się bardziej emocjonująca 🙂
 
 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close