Wsiąść do pociągu: Europa

Wsiąść do pociągu: Europa

przez Dzieciaki z potencjalem

Wsiąść do pociągu to wielokrotnie nagradzana gra rodzinna, która sprawi tyle samo radości zarówno dzieciom, jak i rodzicom czy dziadkom. Gra ma proste zasady, które można wytłumaczyć w kilka minut, równie prostą mechanikę, a do tego całkiem sporo strategii jak na tak lekki tytuł. 

Na naszej półce znalazło się już wiele lat temu Wsiąść do pociągu: Europa. Z czasem powstała cała seria gier o pociągach, łącznie z wersją dla młodszych dzieci i licznymi dodatkami. Wybór jest ogromny.
 

Co znajdziemy w środku? Dużą planszę z trasami, karty tras, karty wagoników, plastikowe wagony oraz dworce. A wszystko to bajecznie kolorowe!

na zdjęciu sześc kart wagonów w różnych kolorach i jedna lokomotywa ułożone w kształt wachlarza, nad nimi leżą czerwone figurki wagonów i kolorowe dworce

Rozgrywka

Gracze losują karty połączeń kolejowych, tak zwane bilety. Zadanie polega na  wybudowaniu wszystkich swoich połączeń w taki sposób, aby przy tym uzyskać jak najwięcej punktów. Za niezrealizowanie trasy dostajemy punkty ujemne. 

W swojej turze gracz ma do wyboru kilka akcji: 

  • dobiera dwie karty wagoników z 5 odkrytych, leżących na stole lub dwie z zakrytego stosu;
  • zajmuje fragment trasy układając na planszy swoje wagoniki i płacąc przy tym kartami wagonów w odpowiednim kolorze;
  • buduje dworzec, który umożliwi mu skorzystanie z zajętej przez przeciwnika trasy. Za pierwszy dworzec płaci się jedną karta wagonika, za drugi dwiema itd.;
  • dobiera bilety czyli karty połączeń kolejowych ( w sytuacji gdy wybudował już lub kończy budowę posiadanych tras a wciąż ma wagoniki do wykorzystania).

    szczegółowe zasady znajdziecie w instrukcji na stronie wydawcy  TUTAJ

na zdjęciu plansza do gry, poniżej rozłożone pięć kart, z których dobieramy wagony oraz zakryty stos wagonów


Trochę o strategii


Gra daje nam wiele możliwości zbierania punktów i to od nas zależy czy postawimy na zrównoważone zbieranie punktów czy realizację maksymalnej liczby biletów. 

Możemy też wybierać tylko trasy złożone z dłuższych odcinków, które są lepiej punktowane.  Pojawia się jednak pytanie: czy zawsze warto? Mamy do wyboru: budować krótkie odcinki z dostępnych kart wagoników lub ryzykować zbieranie większych grup wagoników w jednym kolorze aby wybudować dłuższy odcinek. Jakie jest ryzyko? Takie, że możemy długo czekać na zestaw w potrzebnym nam kolorze a w międzyczasie przeciwnik może zająć nam trasę. 

Warto się też postarać tak połączyć nasze trasy aby otrzymać w rezultacie najdłuższe nieprzerwane połączenie, które jest dodatkowo punktowane.

Niewątpliwym ułatwieniem jest wybranie takich tras, które się w części pokrywają. Dzięki temu w jednym ruchu wybudujemy fragment torów należący do dwóch lub więcej naszych tras. 

Jeśli już jesteśmy przy taktyce to trzeba wspomnieć, że są i tacy gracze, którzy stawiają na zajmowanie tras przeciwnikom, zmuszając ich tym samym do szukania alternatywnych, dalszych połączeń. Tak zwana negatywna interakcja 😉

Po rozegraniu większej ilości partii w tym samym gronie da się zauważyć, że gracze z czasem obierają sobie jakieś konkretne strategie, których się zazwyczaj trzymają i dzięki temu możemy przewidzieć czego się spodziewać.

zdjęcie przedstawia zbliżenie planszy i ustawione na niej wagony na wielu trasach

 

Podsumowanie


Gra Wsiąść do pociągu:Europa jest świetnym tytułem dla osób, które dopiero swoja przygodę z planszówkami zaczynają ale i jako przerywnik między bardziej wymagającymi grami. Zasady łatwo wytłumaczyć w kilka minut, rozgrywka jest dynamiczna i długo się nie znudzi.
Planujecie spędzić święta w gronie rodzinnym? Zaprosiliście znajomych na wieczór? Wpada zaprzyjaźniona rodzinka z dziećmi? We wszystkich tych sytuacjach Wsiąść do pociągu: Europa sprawdzi się idealnie.

Jak już zapewne wiecie, często modyfikuję zasady gry tak aby dostosować je do możliwości młodszych dzieci. I w tym przypadku mam dla Was dobrą wiadomość. Wiek sugerowany przez producenta to 8+ ale możemy też grać ze znacznie młodszymi dziećmi! Jak? Będzie o tym już wkrótce osobny wpis 🙂

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-5
wiek: 8+ (6 latek da sobie radę z naszą pomocą lub przy uproszczonych zasadach)
czas gry: 45-60 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

9 komentarzy

mamajanka 28 grudnia, 2018 - 8:11 pm

Jedna z naszych ulubionych – również polecam dzieciom i dorosłym 🙂 Czekam na c.d. z podpowiedziami dla przedszkolaków

Odpowiedz
Buba z Bajdocji 1 stycznia, 2019 - 6:08 pm

Popytam znajomych, może ktoś ma i zechce zagrać 😉

Odpowiedz
Buba z Bajdocji 1 stycznia, 2019 - 6:09 pm

A może zechcesz dołączyć do projektu międzyblogowego Grajmy! ?

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 stycznia, 2019 - 8:46 pm

Zagrajcie koniecznie jeśli będzie okazja! Gra nie jest zbyt wymagająca ale można się przy niej naprawdę fajnie bawić, szczególnie jak gra 4-5 osób 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 stycznia, 2019 - 8:49 pm

Bardzo chętnie! Czy mogę recenzję Wsiąść do pociągu dołączyć do projektu?

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 stycznia, 2019 - 8:58 pm

Jest i druga część 🙂

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 3 stycznia, 2019 - 10:03 pm

Dzięki 🙂

Odpowiedz
mamajanka 4 stycznia, 2019 - 8:52 pm

widziałam – świetne, przejrzyste i bardzo użyteczne "tipy"!
potwierdzam z doświadczenia, że takie modyfikacje się sprawdzają i cieszę się, ze ktoś tak ładnie je zebrał i opisał <3
zdecydowanie nie trzeba kupować innej wersji specjalnie dla dzieci

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close