Qwirkle zasady

Qwirkle to jedna z naszych ulubionych gier rodzinnych. Z takim samym zapałem gram w nią ja, mój mąż, jak i nasze dzieci. Zasady są bardzo proste, a do gry nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy spostrzegawczość, trochę logiki i odrobina taktycznego myślenia.

Gra składa się ze 108 kolorowych i doskonale wykonanych klocków (aż zachęcają żeby wykorzystać je również do innych aktywności, ale o tym innym razem). Dołączony jest do niej płócienny woreczek, który idealnie przydaje się, gdy chcemy grę zabrać ze sobą w podróż.

Qwirkle zasady

Rozgrywka

Zasady gry w Qwirkle są bardzo proste, a zapoznanie się z nimi zajmuje dosłownie dwie minuty. Naszym zadaniem jest budowanie rzędów/kolumn z klocków w tym samym kolorze lub posiadających ten sam symbol.

Każdy z graczy na początek losuje po sześć klocków, a następnie w swojej turze dokłada je tak, aby stworzyć jak najdłuższy rząd/kolumnę. Trzeba jednak pamiętać, że elementy w danym rzędzie/kolumnie nie mogą się powtarzać. Tu należy się wykazać spostrzegawczością. Przy umiejętnym dołożeniu klocków możemy zapunktować podwójnie za dopełnienie rzędu do sześciu klocków. Możemy też zwielokrotnić punkty dokładając elementy tak, aby dały nam punkty z kilku ułożonych jednocześnie rzędów.
Qwirkle zasady

W zasadzie od samego początku równe szanse mają zarówno dorośli jak i dzieci. Przy czym dzieci z natury niecierpliwe należy czasem powstrzymywać od zbyt szybkich i pochopnych posunięć 😉

Gra uczy logicznego myślenia, a baczne obserwowanie tego co się dzieje na stole oraz jakie klocki zostały już użyte, umożliwia wykazanie się dobrą taktyką i strategią.

Warianty

Z młodszymi dziećmi można grać w wersję uproszczoną. Klocki znajdujące się w puli każdego gracza układamy tak, aby były widoczne (tzw. gra w otwarte karty). Dokładamy klocki w każdym miejscu, w którym pasują, nie ograniczając się tylko do jednego rzędu/kolumny.

Elementy gry Qwirkle posłużyły nam też do zabaw edukacyjnych, o których możecie przeczytać w artykułach

Qwirkle gry i zabawy z młodszymi dziećmi oraz Qwirkle gry i zabawy ze starszymi dziećmi.

wydawnictwo: Nasz egzemplarz to Schmidt Spiele, w Polsce grę wydaje wydawnictwo G3
liczba graczy: 2-4
wiek: 6+
czas gry: 30-45 min.
zasady: bardzo proste
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close