gra planszowa diy
 
Kolejna z naszych planszówek DIY to wyścig. Niby zwykła gra, bez bajerów, a jednak przemyca w sobie walory edukacyjne i przy okazji zapewnia dzieciakom fajną zabawę.


W skład gry wchodzą: plansza zrobiona z tekturowej teczki (o jej zaletach pisałam w artykule Kalambury), pionki, dwie kostki i żetony, które zbieramy w trakcie wyścigu. Moje żetony to zalaminowane obrazki przedstawiające medale, ale Wy możecie użyć czegokolwiek np. monet o wartości 1 grosz i 5 groszy, plastikowych nakrętek czy zapałek.

 
Liczba graczy jest w zasadzie nieograniczona, ale pamiętajmy, że im więcej tym czas gry się wydłuża. 
Każdy gracz w swojej rundzie rzuca dwiema kostkami i odejmuje liczbę oczek jakie wypadły na jednej kostce od liczby oczek z drugiej kostki. Wynik to liczba miejsc o jakie przesuwamy naszego pionka na planszy.
Jeśli pionek stanie na polu oznaczonym na niebiesko, gracz dostaje mały żeton. Są też trzy pola oznaczone na żółto i to są pola bonusowe, za które dostajemy duży żeton. 

 

gra planszowa diy


Drabiny umożliwiają nam przesunięcie się o kilka miejsc w tył lub w przód, ale to od nas zależy czy z tego ruchu skorzystamy. Wprowadza to element ryzyka. Możemy na przykład skorzystać z drabiny, która zaprowadzi nas bezpośrednio na punktowane pole, ale omijając ten skrót mamy po drodze możliwość trafienia na kilka dodatkowo punktowanych pól. Musimy zdecydować czy weźmiemy jeden punkt gwarantowany czy zaryzykujemy wycieczkę po potencjalnie więcej punktów.

 
Gra toczy się do momentu, aż pierwszy zawodnik dotrze do mety. Nie oznacza to jednak wcale, że wygrał. Zwycięzcą zostaje osoba, która na koniec gry ma najwięcej punktów. Punkty dostajemy za żetony. 1 punkt za mały żeton i 5 punktów za duży żeton.
 
 

Modyfikacje

 

  • Aby uprościć grę dla młodszych dzieci używamy tylko jednej kostki do gry;
  • Jeśli chcemy mieć 5-10 minutową, szybką rozgrywkę to zamiast odejmować oczka na kostkach, dodajemy je do siebie;
  • Możemy wprowadzić przymus korzystania z drabin i tym samym wyeliminować element ryzyka. Gra stanie się wtedy całkowicie losowa (to raczej wersja dla maluchów);
  • Kostki tradycyjne K6 możemy zastąpić np. kostkami dwunastościennymi K1;
  • Jeśli chcemy uatrakcyjnić grę, zamiast kostki do gry użyjmy kamieni domina.  Wynik odejmowania oczek na wylosowanym kamieniu wyznaczy liczbę pól o jakie się przesuniemy na planszy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close